Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK2000-2200-0xxx
M8, socket, straight, female, 3-pin – open
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, socket, straight, female, 3-pin – open
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | open end |
| Connector Type | socket |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 3-wire |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated Voltage | 60 V (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Cross Section | 3 x 0.25 mm² (AWG24) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 4.4 mm ± 0.15 mm (0.173″ ± 0.0059″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 6 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 10 million at max. 20 m travel distance, 2 million at max. 100 m travel distance |
| Jacket Color | black |
| A1 | 33.60 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK2000-2200-0xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.