Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK2000-2122-6xxx
M8, plug, straight, male, 3-pin – M8, socket, straight, female
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 3-pin – M8, socket, straight, female
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | M8 |
| Connector Type | socket |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 3-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated Voltage | 60 V (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Wire Termination | crimp connection |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Cross Section | 3 x 0.34 mm² (AWG22) |
| Use | capable of torsion and drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 4.9 mm ± 0.2mm (0.193″ ± 0.0079″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 7.5 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 10 million |
| Jacket Color | black |
| A1 | 39.60 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
| B1 | 33.60 mm |
| B2 | Ø 10.1 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK2000-2122-6xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.