Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1096-819A-0xxx
M12, plug, straight, male, 8-pin, X-coded – ix IndustrialTM, plug, straight, male, 10-pin, Type
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12, plug, straight, male, 8-pin, X-coded – ix IndustrialTM, plug, straight, male, 10-pin, Type
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | ix IndustrialTM |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 10-pin |
| Coding | Type A |
| Rated Current | 1.5 A |
| Rated Voltage | 50 V AC/60 V DC |
| Recommended Torque, Nut | 0.6 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 5000 |
| Cross Section (Ethernet) | 4 x 2 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | fixed installation |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 6.4 mm ± 0.3mm (0.252″ ± 0.0118″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 10 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 5 x outer cable diameter |
| Jacket Color | green |
| A1 | 50.5 mm |
| A2 | Ø 15.0 mm |
| B1 | 28.6 mm |
| B2 | 17.5 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1096-819A-0xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.