Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-6366-0xxx
M12, plug, angled, male, 4-pin, D-coded – M12, flange, straight, female, 4-pin
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12, plug, angled, male, 4-pin, D-coded – M12, flange, straight, female, 4-pin
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | M12 |
| Connector Type | flange |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated Voltage | 160 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended Torque, Nut | 1…1.2 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Operating Voltage | ≤ 125 V (peak value, not for high voltage purposes) |
| Cross Section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.34 mm² (AWG22) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 6.5 mm ± 0.2 mm (0.2559″ ± 0.0079″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 8 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 5 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 3 million |
| Jacket Color | green |
| A1 | 35.30 mm |
| A2 | 32.50 mm |
| B1 | 43.00 mm |
| B2 | M12 inner diameter, M16 outer diameter |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-6366-0xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.