Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-6292-0000
M12, flange, straight, female, 4-pin, D-coded – RJ45, socket, straight, female
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12, flange, straight, female, 4-pin, D-coded – RJ45, socket, straight, female
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | RJ45 |
| Connector Type | socket |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 8-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated Current | 1 A at 50°C |
| Rated Voltage | 160 V |
| Recommended Torque, Nut | 1…1.2 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 750 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-6292-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.