Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-3191-3xxx
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – RJ45, plug, straight, male
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – RJ45, plug, straight, male
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | RJ45 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 8-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 1 A at 40°C |
| Rated Voltage | 125 V |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 750 |
| Cross Section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | fixed installation |
| Material Jacket | PVC (polyvinyl chloride) |
| Outer Cable Diameter | 4.9 mm ± 0.2mm (0.193″ ± 0.0079″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 7 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 5 x outer cable diameter |
| Jacket Color | green |
| A1 | 41.00 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
| B1 | 44.0 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-3191-3xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.