Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-3161-0xxx
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – M12, plug, straight, male, 4-pin
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – M12, plug, straight, male, 4-pin
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | M12 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Coding | D‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated Voltage | 160 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended Torque, Nut | 0.6 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Cross Section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 5.4 mm ± 0.3 mm (0.213″ ±0.0118″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 20 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 20 million (5 million with 14 x D, v = 5 m/s and a = 15 m/s², min. 1 million with 9.5 x D, a = 1 m/s², travel distance = 1 m) |
| Jacket Color | green |
| A1 | 41.00 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
| B1 | 49.00 mm |
| B2 | Ø14.50 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-3161-0xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.