Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-3131-2xxx
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – M8, plug, straight, male, 4-pin
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – M8, plug, straight, male, 4-pin
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | M8 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated Voltage | 50 V AC / 60 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 |
| Cross Section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | fixed installation |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 3.65 mm ± 0.15 mm (0.1496″ ± 0.0059″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 15 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 8 x outer cable diameter, 2.5 x outher cable diameter (fixed with single bend) |
| Jacket Color | green |
| A1 | 41.00 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
| B1 | 41.00 mm |
| B2 | Ø 10.1 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-3131-2xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.