Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK1090-3100-0xxx
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – open
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – open
Specification
| Shielding | yes |
|---|---|
| Installation Size | open end |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-wire + strand and shielding |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-104) |
| Rated Voltage | 50 V AC/60 V DC (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 |
| Cross Section (Ethernet) | 1 x 4 x 0.14 mm² (AWG26) |
| Use | drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 5.4 mm ± 0.3 mm (0.213″ ±0.0118″) |
| Min. Bending Radius, Moved | 20 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 20 million (5 million with 14 x D, v = 5 m/s and a = 15 m/s², min. 1 million with 9.5 x D, a = 1 m/s², travel distance = 1 m) |
| Jacket Color | green |
| C E | yes |
| U L | yes, UL E-file number: E480185 |
| Cas No. | 7439-92-1 |
| Reach Svhc | Lead |
| Reach Annex Xvii | compliant |
| Reach Annex Xiv | compliant |
| P O P | compliant |
| Ro H S | compliant with exemption |
| Rohs Exemption | 6c: Copper alloy with a lead content of up to 4% by mass |
| China Ro H S | www.beckhoff.com/china-rohs-io |
| Ca Prop65 | www.beckhoff.com/prop65 |
| Halogen Free | yes |
| Disclaimer | This statement and the information contained above are, to the best of our knowledge and belief, accurate, based on the information we have received from our suppliers. This information is in line with the current standard of technology and our suppliers’ technical documentation. The absence of the substances is not verified by Beckhoff Automation by means of analytical tests. When addressed to our customers any information contained in this document is subject to the terms and conditions expressed in the governing customer agreement. Our general terms and conditions apply. |
| Z K1090 3100 0005 | 317161f0-7594-4484-bcca-f3e7a66366a9 |
| Z K1090 3100 0010 | f0eb1cb6-4ed7-4de5-bcb4-57fded939e4d |
| Z K1090 3100 0020 | dc317a3c-9e16-4648-be73-65a122ad6b6f |
| Z K1090 3100 0030 | d92dd1ec-96ee-4dfa-9bde-11d358cc48f8 |
| Z K1090 3100 0050 | 1375fef5-b9fd-42fe-b527-6a9912fc57a1 |
| Z K1090 3100 0060 | aeec4259-fe8a-4645-97cc-da6ebff76584 |
| Z K1090 3100 0070 | 4b5c6f40-1195-46b9-83d0-b46b19c9cdcd |
| Z K1090 3100 0080 | cf9f1761-46be-4527-a20f-de47e7da6816 |
| Z K1090 3100 0100 | 7ec1b4ea-dcc8-4687-bd81-d6ffe4e51461 |
| Z K1090 3100 0150 | b74d09c6-2e3f-4dbb-9c19-83f98de8c9b5 |
| Z K1090 3100 0250 | ae3d0c7d-22bb-4801-891d-da245bdf0d03 |
| Z K1090 3100 0300 | a6e7f4f2-a526-49ce-a3e0-b5efbad5ea79 |
| Z K1090 3100 0400 | 5c3a062c-ee78-4f58-8f78-0524dbf11fcc |
| Z K1090 3100 0500 | e25aad93-749d-46de-9022-331884f613ee |
| A1 | 41.00 mm |
| A2 | Ø 10.1 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK1090-3100-0xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.