Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZB8610
The ZB8610 fan cartridge is used for forced ventilation within the terminal housing and ensures better heat dissipation from the housing. It extends the thermal operating range of EtherCAT Terminals (…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ZB8610 fan cartridge is used for forced ventilation within the terminal housing and ensures better heat dissipation from the housing. It extends the thermal operating range of EtherCAT Terminals (ELxxxx) and Bus Terminals (KLxxxx) and offers a wide
Specification
| Number Of Channels | 1 fan |
|---|---|
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Operating Modes | temperature-controlled, full speed, frequency-controlled |
| Rotational Frequency Fan | adjustable in 9 steps via frequency (1…9 Hz), max. ~5500 rpm |
| Diagnostics | fan fault |
| Life Span | typ. MTBF = 280,000 h @ 20°C |
| Special Features | increased performance and extended temperature range for various terminals |
| Dimensions (W X H X D) | 47 mm x 22 mm x 55 mm |
| Weight | 32 g (incl. bracket) |
| Operating Temperature | -25…+70°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZB8610” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.