Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZB8103
During the acceleration phase, a motor needs energy supply, whereas during braking a motor can be used as a generator, feeding energy back into the DC link, which raises the voltage in the DC link. If…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
During the acceleration phase, a motor needs energy supply, whereas during braking a motor can be used as a generator, feeding energy back into the DC link, which raises the voltage in the DC link. If the voltage exceeds the adjustable threshold value, a
Specification
| Rated Power | 100 W |
|---|---|
| Cable Length | 1000 mm |
| Cross Section | AWG16/1.5 mm² |
| Resistance Value | 3 Ω |
| Operating Voltage | maximum: ≤ 700 V AC; ≤ 1000 V DC considering self protection ≤ 600 V AC; ≤ 850 V DC considering CSA and UL approvals |
| Insulation Voltage | ≥ 4000 V at 50 Hz/1 min |
| Energy Consumption | 4 kJ at 1.2 s (1% ED) 8 kJ at 7.2 s (6% ED) |
| Dimensions (W X H X D) | 110 mm x 80 mm x 15 mm incl. mounting plate: 110 mm x 31 mm x 28.5 mm |
| Weight | 0.28 kg |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Casing Temperature | ≤ 250°C |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/variable |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZB8103” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.