Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff VOS3000-1632
With its robust and easy-to-mount design, the VOS3000 C-mount lens is ideal for use in harsh industrial automation environments. In addition to being straightforward to adjust, the focus and fixed ape…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With its robust and easy-to-mount design, the VOS3000 C-mount lens is ideal for use in harsh industrial automation environments. In addition to being straightforward to adjust, the focus and fixed aperture can be locked easily and precisely using compact
Specification
| Image Circle | Ø 19.3 mm |
|---|---|
| Pixel Size | 2.0 µm |
| Focal Length | 16 mm |
| Aperture | f/3.2…f/16 |
| Aperture Setting | manual |
| Sensor Size | 1.2″ (19.3 mm) |
| Max. Angle Of View | 30.4° x 22.9° |
| Resolution | 250 lp/mm |
| Working Distance Lower Range | 100 mm |
| Working Distance Upper Range | infinity |
| Spectral Range | 420…1050 nm |
| Lens Mount | C-mount |
| Filter Thread | M40.5 x 0.5 |
| Dimensions (Ø X D) | 44 x 73.9 mm |
| Protection Rating | IP67, with lens protection tube |
| Operating Temperature | 0…60°C |
| Storage Temperature | -10…+60°C |
| Vibration/Shock Resistance | IEC60068-2-6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff VOS3000-1632” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.