Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff VIB2010-0305
The VIB2010 narrow-beam bar light is designed for use in industrial image processing systems. The rectangular light-emitting surface not only creates optimal illumination, but also ensures high-qualit…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The VIB2010 narrow-beam bar light is designed for use in industrial image processing systems. The rectangular light-emitting surface not only creates optimal illumination, but also ensures high-quality image acquisition when processing images. The
Specification
| Product Category | illumination |
|---|---|
| Category/Version | bar light |
| Light Color | orange: 612 nm, green: 545 nm, blue: 452 nm, infrared: 853 nm, white: 6560 K, CRI >80 |
| Light Distribution | narrow beam |
| Beam Angle | 50° |
| Light Emitting Surface (W X H) | 300 x 50 mm |
| Peak Performance | 1200 W (electrical, VIS LEDs, max. 500 µs) |
| Power Supply | mode 1: EtherCAT P mode 2: 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Power Consumption | 60 W |
| Synchronization | mode 1: EtherCAT P mode 2: Digital input |
| Connection Method | B12, socket, male+male, 2+4 pin, P-coded B12, socket, female+female, 2+4 pin, P-coded M8, socket, 4 pin, P-coded |
| Front Glass | thermally hardened |
| Operating Temperature | 0…60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Dimensions (W X H X D) | 325 mm x 95 mm x 39.5 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Approvals/Markings | CE, UL, UKCA, EAC, RoHS, WEEE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff VIB2010-0305” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.