Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff SCT4316-0025
The SCT4xxx differential current transformers were designed for detecting differential currents (earth fault currents) type A. A differential current measurement can already detect very low error curr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The SCT4xxx differential current transformers were designed for detecting differential currents (earth fault currents) type A. A differential current measurement can already detect very low error currents as well as various leakage currents. Continuous
Specification
| Measuring Range Differential Current (Iδn) | 0.02…25 A AC, type A |
|---|---|
| Frequency | 30 Hz…3000 Hz |
| Secondary Signal | ≤ 100 mA |
| Gear Ratio | 1:600 |
| Max. Diameter Round Conductor | 60 mm |
| Load | 100 Ω |
| Rated Voltage | 800 V |
| Size | 3 |
| Dimensions (W X H X D) | 135 mm x 177 mm x 37 mm |
| Operating Temperature | -10…+70°C |
| Storage Temperature | -25…+70°C |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff SCT4316-0025” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.