Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff SCT3315-0250
The compact SCT3315 3-phase ring-type CTs measure primary currents from 3 x 250 A (SCT3315-0250) to 3 x 600 A (SCT3315-0600), for round conductors with a maximum diameter of 22 mm. The SCT3xxx are sui…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The compact SCT3315 3-phase ring-type CTs measure primary currents from 3 x 250 A (SCT3315-0250) to 3 x 600 A (SCT3315-0600), for round conductors with a maximum diameter of 22 mm. The SCT3xxx are suitable for direct mounting under commonly used power
Specification
| Accuracy Class | 1 |
|---|---|
| Primary Current | 3 x 250 A AC |
| Secondary Signal | 5 A |
| Rated Power | 2.5 VA |
| Max. Diameter Round Conductor | 22 mm |
| Size | 3 |
| Dimensions (W X H X D) | 150 mm x 75 mm x 55 mm |
| Approvals/Markings | CE, cURus, EAC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff SCT3315-0250” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.