Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff SCT3111-0075
The compact SCT3111 3-phase ring-type CTs measure primary currents from 3 x 50 A (SCT3111-0050) to 3 x 150 A (SCT3111-0150), for round conductors with a maximum diameter of 13.5 mm. The SCT3xxx are su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The compact SCT3111 3-phase ring-type CTs measure primary currents from 3 x 50 A (SCT3111-0050) to 3 x 150 A (SCT3111-0150), for round conductors with a maximum diameter of 13.5 mm. The SCT3xxx are suitable for direct mounting under commonly used power
Specification
| Accuracy Class | 1 |
|---|---|
| Primary Current | 3 x 75 A AC |
| Secondary Signal | 1 A |
| Rated Power | 1.5 VA |
| Max. Diameter Round Conductor | 13.5 mm |
| Size | 1 |
| Dimensions (W X H X D) | 105 mm x 90 mm x 54 mm |
| Approvals/Markings | CE, EAC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff SCT3111-0075” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.