Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff SCT2121-0400
The SCT2xxx ring-type CTs are suitable for cost-efficient and accurate data acquisition – especially in new installations. The innovative screwless connection technology for rigid and flexible conduct…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The SCT2xxx ring-type CTs are suitable for cost-efficient and accurate data acquisition – especially in new installations. The innovative screwless connection technology for rigid and flexible conductors saves time – ferrules can be dispensed with
Specification
| Accuracy Class | 0.5 |
|---|---|
| Primary Current | 400 A AC |
| Secondary Signal | 1 A |
| Rated Power | 10 VA |
| Max. Diameter Round Conductor | 25.7 mm |
| Possible Rail Dimensions | 20 x 20 mm, 25 x 12 mm, 30 x 10 mm |
| Size | 1 |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 81 mm x 52 mm |
| Approvals/Markings | CE, cURus, EAC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff SCT2121-0400” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.