Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff SCL6223-0080
The separable 3-phase SCL6xxx measurement system with RJ45 connection enables flexible retrofitting with minimal installation work, without disconnecting the primary conductors. Four sizes are availab…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The separable 3-phase SCL6xxx measurement system with RJ45 connection enables flexible retrofitting with minimal installation work, without disconnecting the primary conductors. Four sizes are available for use in poorly accessible spaces or where space
Specification
| Accuracy Class | 0.5 |
|---|---|
| Primary Current | 80Â AÂ AC |
| Frequency | 50…400 Hz |
| Electronic Nameplate | yes |
| Secondary Signal | 333 mV |
| Max. Diameter Round Conductor | 12 mm |
| Size | 3 |
| Dimensions (W X H X D) | 34.2 x 52 mm x 37 mm |
| Weight | approx. 360 g |
| Operating Temperature | -40…+70°C |
| Storage Temperature | -45…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff SCL6223-0080” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.