Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff PS2001-2410-1001
The power supply PS2001-2410-1001 is a single-phase, 24 V DC power supply with an integrated EtherCAT interface, an output current of 10 A and an output power of 240 W. On the input side, the device h…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The power supply PS2001-2410-1001 is a single-phase, 24 V DC power supply with an integrated EtherCAT interface, an output current of 10 A and an output power of 240 W. On the input side, the device has a wide range input, a power factor correction (PFC)
Specification
| Input Voltage | AC 100…240 V, DC 110…150 V |
|---|---|
| Wide Range Input | yes |
| Input Current | typ. 1.13 A at 230 V AC |
| Switch On Current Limiter | yes |
| Mains Frequency | 50…60 Hz |
| Starting Current | typ. 6 A peak at 230 V AC |
| Harmonic Correction (Pfc) | active |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Adjustment Range | 24…28 V DC |
| Output Current | 10 A |
| Output | 240 W |
| Extra Power | 20% (continuously) |
| Precise Fuse Release | yes |
| Dc Ok Led | yes |
| Efficiency | approx. 95.2% |
| Communication | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x RJ45 |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Distance Between Stations | max. 100 m (100BASE-TX) |
| Weight | approx. 600 g |
| Approvals/Markings | CE, UL, SEMI F47 |
| Protection Rating | IP20 |
| Dimensions (W X H X D) | 48 mm x 124 mm x 127 mm |
| Material | aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Wiring | spring-loaded technique |
| Connection Cross Section | input/output: e*: 0.5…6 mm², f*: 0.5…4 mm², a*: 0.5…4 mm² |
| Max. Cable Diameter With End Sleeve | Input/Output: 2.8 mm |
| Connection Cross Section Awg | Input/Output: AWG20-10 |
| Stripping Length | input/output: 10 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff PS2001-2410-1001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.