Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MS1163-2201-3449
The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1163-2201-3449 power infeed module provides 3-phase 400/480 V AC and up to 63 A for th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MS1xxx series system modules supply the baseplates with protective extra-low voltages and low voltages. The MS1163-2201-3449 power infeed module provides 3-phase 400/480 V AC and up to 63 A for the system and is equipped with a main switch to
Specification
| Product Category | system modules |
|---|---|
| Category/Version | power infeed |
| Input Voltage/Current, External | 400/480 V AC/63 A |
| Connection Method Infeed, External | Terminal box |
| Power Supply Unit | 24 V DC/18 A |
| Energy Measurement | yes |
| Residual Current Measurement | yes |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 2 |
| Number Of Power Slots | 2 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MS1163-2201-3449” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.