Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MO2962-0000-1112
The MO2962-0000-1112 TwinSAFE component is equipped with two safe relay outputs for connecting safety circuits of interlinked machines and systems to each other with electrical isolation. The signal s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MO2962-0000-1112 TwinSAFE component is equipped with two safe relay outputs for connecting safety circuits of interlinked machines and systems to each other with electrical isolation. The signal state is shown on the display; the signal interface and
Specification
| Product Category | I/O modules |
|---|---|
| Category/Version | TwinSAFE |
| Connection Method | M12 connector |
| Channels | 2 safe outputs |
| Output Voltage/Current | 24 V DC/2 A |
| Safety Functions | integrated TwinSAFE logic |
| Baseplate Interface | data connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MO2962-0000-1112” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.