Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MD9000-2025-2250
The MD9000-2025-2250 capacitor module expands the DC link capacity and is suitable for saving energy by recording and storing voltage peaks that occur when motors are braked. This reduces the use of t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MD9000-2025-2250 capacitor module expands the DC link capacity and is suitable for saving energy by recording and storing voltage peaks that occur when motors are braked. This reduces the use of the braking resistor and increases the energy
Specification
| Product Category | drive modules |
|---|---|
| Category/Version | capacitor |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Capacity | 2025 µF |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Number Of Power Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MD9000-2025-2250” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.