Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MD6020-0003-2345
The MD6xxx series DC link power supplies generate up to 848 V DC link voltage for the servo drives (MD8xxx) and frequency inverters (MD3xxx) connected to the baseplate. Connection to an external braki…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The MD6xxx series DC link power supplies generate up to 848 V DC link voltage for the servo drives (MD8xxx) and frequency inverters (MD3xxx) connected to the baseplate. Connection to an external braking resistor is possible via a B23
Specification
| Product Category | drive modules |
|---|---|
| Category/Version | DC link power supply |
| Dc Link Voltage | max. 848 V DC |
| Output Current | 20 A |
| Brake Resistor | yes |
| Brake Resistor Connection Method | B23 connector |
| Baseplate Interface | data and power connector |
| Number Of Data Slots | 1 |
| Number Of Power Slots | 1 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MD6020-0003-2345” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.