Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff MB2106-0000-0000
The 2-row baseplates of the MBxxxx series are available in various lengths and are used to accommodate 1- and 2-row function modules. The data connectors provide 24 V DC or 48 V DC and EtherCAT for th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 2-row baseplates of the MBxxxx series are available in various lengths and are used to accommodate 1- and 2-row function modules. The data connectors provide 24 V DC or 48 V DC and EtherCAT for the connected modules. The power connectors supply
Specification
| Product Category | baseplates |
|---|---|
| Category/Version | 2-row |
| Row 1 | 6 x data connector |
| Row 2 | 6 x power connector |
| Potential Equalization Points | 4 |
| Additional Functions | yes |
| Dimensions (W X H X D) | 310 mm x 240 mm x 32.5 mm (+ 37 mm PE cover) |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Storage Temperature | -25…+60°C |
| Protection Rating | IP65/67 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff MB2106-0000-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.