Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM2774
The compact KM2774 module enables direct connection of up to four AC motors with reversal of rotation direction and a further travel function. For each motor, three mutually locked Triac outputs with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The compact KM2774 module enables direct connection of up to four AC motors with reversal of rotation direction and a further travel function. For each motor, three mutually locked Triac outputs with 230 V AC and up to 1.5 A are available. The outputs
Specification
| Number Of Outputs | 4 x 3 make contacts |
|---|---|
| Nominal Voltage | 80…230 V AC |
| Overcurrent Limit | adjustable |
| Signal Input | 12 x 24 V DC |
| Load Type | ohmic, inductive |
| Max. Output Current | 1.5 A per channel |
| Rotating Field Frequency | 50 Hz |
| Surge Voltage Protection | > 275 V AC |
| Peak Current | 40 A (16 ms), 3 A (30 s) |
| Switch Off Time | T/2 |
| Residual Voltage | max. 1.5 V |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field voltage), 3750 V AC (1 min.) |
| Leakage Current (Off State) | typ. 0.8 mA, max. 1.5 mA |
| Switching Times | 0.1…10 ms, zero crossing |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Current Consumption K Bus | typ. 30 mA |
| Bit Width In The Process Image | 3 byte input/output |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Dimensions (W X H X D) | 132 mm x 100 mm x 38 mm |
| Weight | approx. 270 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM2774” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.