Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM2614
The KM2614 terminal module combines four pluggable power relays in one fieldbus module. The high switching capacity of 16 A at 230 V AC enables direct mains connection of consumers with high current c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KM2614 terminal module combines four pluggable power relays in one fieldbus module. The high switching capacity of 16 A at 230 V AC enables direct mains connection of consumers with high current consumption. The relays are positioned at the top and
Specification
| Number Of Outputs | 4 x change-over |
|---|---|
| Nominal Voltage | 230 V AC (max. switching voltage 250 V AC/30 V DC) |
| Nominal Switching Current | 16 A |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 16 A |
| Switching Current | 16 A AC/12 A DC at 30 V DC |
| Minimum Permitted Load | 5 mA at 10 V |
| Lamp Test, Electronic Ballast | max. 25 A starting current |
| Electrical Isolation | 1.5 kV (K-bus/field potential); 2.5 kV rated surge voltage, overvoltage category III |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 15 mA |
| Current Consumption 24 V Dc | 50 mA for each active relay |
| Bit Width In The Process Image | 4 outputs |
| Operating Cycles Mech. (Min.) | 5 x 106 |
| Operating Cycles Electr. (Min.) | 1 x 106 (1 A/250 V AC) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | automatic/manual operation at the relay |
| Dimensions (W X H X D) | 99 mm x 100 mm x 62 mm |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM2614” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.