Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM2004
The KM2004 terminal module combines 32 digital outputs with each eight channels per connector in a compact design. The binary control signals are transferred (electrically isolated) to the actuators a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KM2004 terminal module combines 32 digital outputs with each eight channels per connector in a compact design. The binary control signals are transferred (electrically isolated) to the actuators at the process level. Like the standard Bus Terminals
Specification
| Connection Technology | plug |
|---|---|
| Number Of Outputs | 32 (4 x 8) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Short Circuit Current | 2 A |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Reverse Voltage Protection | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Current Consumption K Bus | typ. 5 mA |
| Bit Width In The Process Image | 32 outputs |
| Weight | approx. 90 g with 1-pin connector, approx. 110 g with 3-pin connector |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal module with pluggable wiring level |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Connection Cross Section | 0.08…1.5 mm², stranded wire, solid wire |
| Stripping Length | 8 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 75 mm x 100 mm x 55 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM2004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.