Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM1644
The digital KM1644 input terminal is used for manual input directly in the process data. The four switches supply their status to the control system as digital bit information. The four LEDs indicate…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The digital KM1644 input terminal is used for manual input directly in the process data. The four switches supply their status to the control system as digital bit information. The four LEDs indicate the four output bits from the process data and cannot
Specification
| Specification | manual operation level |
|---|---|
| Number Of Inputs | 4 |
| Number Of Outputs | 4 |
| Nominal Voltage | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 20 mA |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Switch Settings | ON, OFF, PUSH |
| Bit Width In The Process Image | 4 inputs + 4 outputs |
| Special Features | manual/emergency operation |
| Weight | approx. 65Â g |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM1644” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.