Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM1008
The KM1008 terminal module combines 64 digital inputs with eight channels per connector in a compact design. The control signals are transmitted (electrically isolated) to the higher-level automation…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KM1008 terminal module combines 64 digital inputs with eight channels per connector in a compact design. The control signals are transmitted (electrically isolated) to the higher-level automation unit. Like the standard Bus Terminals, the terminal
Specification
| Connection Technology | plug |
|---|---|
| Specification | EN 61131-2, type 1 |
| Number Of Inputs | 64 (8 x 8) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 15…30 V |
| Input Filter | typ. 3.0 ms |
| Input Current | typ. 5 mA |
| Current Consumption K Bus | typ. 3 mA |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Bit Width In The Process Image | 64 inputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 310 g with 1-pin connector, approx. 390 g with 3-pin connector |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal module with pluggable wiring level |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Connection Cross Section | 0.08…1.5 mm², stranded wire, solid wire |
| Stripping Length | 8 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 123 mm x 100 mm x 55 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM1008” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.