Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9570
The KL9570 Bus Terminal contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. The KL9570 can be used in conjunction with KL2531/KL2541 stepper motor terminals and KL2532/KL2552 DC moto…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9570 Bus Terminal contains high-performance capacitors for stabilizing supply voltages. The KL9570 can be used in conjunction with KL2531/KL2541 stepper motor terminals and KL2532/KL2552 DC motor terminals. Low internal resistance and high-pulsed
Specification
| Nominal Voltage | 50 V |
|---|---|
| Capacity | 500 µF |
| Max. Ripple Current | 10 A @ 100 kHz |
| Internal Resistance | 20 mΩ @ 100 kHz |
| Surge Voltage Protection | > 56 V |
| Recommended Braking Resistor | ZB8110 |
| Overvoltage Control Range | ±2 V |
| Braking Resistor Clock Rate | load-dependent, 2-point control |
| Electrical Isolation | 1500 V (K-bus/field potential) |
| Weight | approx. 65Â g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9570” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.