Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9260
The KL9260 power feed terminal makes it possible to set up various potential groups with the standard voltage of 230 V AC (120 V AC). In order to monitor the supply voltage, the terminal with diagnost…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9260 power feed terminal makes it possible to set up various potential groups with the standard voltage of 230 V AC (120 V AC). In order to monitor the supply voltage, the terminal with diagnostics reports the status of the power feed terminal to
Specification
| Current Load | ≤ 10 A |
|---|---|
| Integrated Fine Wire Fuse | …6.3 A |
| Power Led | green |
| Defect Led | red |
| Diagnostics | yes |
| Current Consumption K Bus | typ. 10 mA |
| Nominal Voltage | 120/230 V AC |
| Electrical Isolation | yes |
| Reported To K Bus | yes |
| Shield Connection | – |
| Renewed Infeed | – |
| Connection Facility To Additional Power Contact | 1 |
| K Bus, Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | 2 |
| Electrical Connection To Din Rail | – |
| Housing Width | 12 mm |
| Special Features | integrated fuse |
| Weight | approx. 55 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | yes |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | yes |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 70 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9260” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.