Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9188
The KL9188 potential distribution terminal provides 16 terminal points with a potential and enables the voltage to be picked up without further bus terminal blocks or wiring. The HD Bus Terminals (Hig…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9188 potential distribution terminal provides 16 terminal points with a potential and enables the voltage to be picked up without further bus terminal blocks or wiring. The HD Bus Terminals (High Density) with increased packing density feature
Specification
| Current Load | ≤ 10 A |
|---|---|
| Integrated Fine Wire Fuse | – |
| Power Led | – |
| Defect Led | – |
| Diagnostics | – |
| Current Consumption K Bus | – |
| Nominal Voltage | ≤ 60 V DC |
| Electrical Isolation | yes |
| Reported To K Bus | – |
| Shield Connection | – |
| Renewed Infeed | – |
| Number Of Outputs | e.g.: 16 x 24 V contact |
| Connection Facility To Additional Power Contact | 16 |
| K Bus, Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | – |
| Housing Width | 12 mm |
| Special Features | 16 x 24 V connection |
| Weight | approx. 60 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | yes, left without PE |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | no |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9188” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.