Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6831
The KL6831 master terminal connects the Bus Terminal system with the SMI bus system. SMI (Standard Motor Interface) is used for controlling and exact positioning of roller shutter and sun protection d…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL6831 master terminal connects the Bus Terminal system with the SMI bus system. SMI (Standard Motor Interface) is used for controlling and exact positioning of roller shutter and sun protection device drives. In conjunction with intelligent energy
Specification
| Technology | SMI |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Slaves | 16 |
| Data Transfer Standard | SMI |
| Data Transfer Rates | 2400 baud |
| Topology | line topology |
| Cable Length | max. 200 m |
| Current Consumption K Bus | typ. 55 mA |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/SMI-bus) |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 24 bytes each |
| Configuration | via the Bus Coupler or the controller |
| Input Voltage | 24Â V DC (-15%/+20%) |
| Insulation Voltage | SMI bus/K-bus: 1,500Â VÂ DC |
| Smi System | LoVo |
| Special Features | 2 digital inputs for simplified commissioning; TwinCAT library: TwinCAT PLC SMI |
| Weight | approx. 80 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6831” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.