Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6583
The KL6583 EnOcean® module enables EnOcean® data to be transmitted and received. An antenna is integrated in the device. The KL6583 module is supplied with 24 V and offers a bus connection to the KL65…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL6583 EnOcean® module enables EnOcean® data to be transmitted and received. An antenna is integrated in the device. The KL6583 module is supplied with 24 V and offers a bus connection to the KL6581 EnOcean® master terminal. Data is transmitted from
Specification
| Technology | EnOcean® |
|---|---|
| Supported Telegrams | RPS (Repeated Switch Communication), RORG: F6, ORG: 05 1BS (1 Byte Communication), RORG: D5, ORG: 06 4BS (4 Byte Communication), RORG: A5, ORG: 07 |
| Data Transfer Standard | bidirectional |
| Connection | 2 x 2-wires directly at the KL6581 Bus Terminal |
| Data Transfer Rates | – |
| Cable Length | max. 500 m |
| Power Supply | via KL6581 (24 V DC) |
| Connector Cable | up to 500 m |
| Current Consumption K Bus | – |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 20 mA (24 V DC) |
| Configuration | not required |
| Frequency Band | 868 MHz |
| Data Transfer Range | 300 m in the free field, 30 m within buildings |
| Radio Telegram | depending on the sensor type (32 bits sensor ID number, unlimited number of useful bytes), send and receive |
| Antenna | integrated in the housing |
| Housing | round upper part for mounting (ceiling/wall) with flange connection for main housing, upper part with cable feed-through; colour: gray white (RAL 9002) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (via KL6581) |
| Special Features | connection to KL6581 EnOcean® master |
| Dimensions (W X H X D) | height: 57 mm, diameter: 72 mm (round upper part for mounting); diameter: 110 mm (main housing with flange connection) |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP40/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6583” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.