Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6051
The KL6051 serial interface terminal makes it possible to exchange data between different fieldbus systems. Full duplex data exchange is possible, independently of the higher-level fieldbus. Under the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL6051 serial interface terminal makes it possible to exchange data between different fieldbus systems. Full duplex data exchange is possible, independently of the higher-level fieldbus. Under the terminal’s default setting, 32 inputs and 32 outputs
Specification
| Technology | 2 x RS422 |
|---|---|
| Data Transfer Channels | TxD and RxD, full duplex |
| Data Transfer Rates | 62,500 baud, 32 bit bidirectional data exchange between two KL6051 |
| Bit Transfer | via 2 pairs of twisted wires with differential signals |
| Line Impedance | 120 Ω |
| Cable Length | approx. 1000 m twisted pair |
| Power Supply | via the K-bus |
| Current Consumption K Bus | typ. 65 mA |
| Current Consumption Power Contacts | – (no power contacts) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Data Buffer | 32 bit bidirectional |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 4 x 8Â bit user data, 1 x 8Â bit control/status (up to 5 x 8Â bit user data are possible) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | automatic data exchange |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6051” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.