Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP2596-0002
The EPP2596-0002 LED strobe control box contains a flexible power supply unit that supplies the LED with the required current and voltage. Applications from continuous light to short light pulses in t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP2596-0002 LED strobe control box contains a flexible power supply unit that supplies the LED with the required current and voltage. Applications from continuous light to short light pulses in the kHz range are thus possible. Each individual flash
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 1 |
| Output Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0…3 A in pulsed mode (depending on output voltage and duty cycle) 0…1.2 A in continuous mode |
| Trigger Output (To Camera) | 24 V DC |
| Trigger Input (From Camera) | 24 V DC |
| Switching Times | typ. TON: 1 µs, typ. TOFF: 1 µs, pulses from 25 µs…10 s |
| Distributed Clocks | yes |
| Distributed Clock Precision | 1 µs |
| Output Voltage | continuous light mode : 0…UIN continuous light operation PWM: 0…(UIN – 0.5 V) pulsed operation (0…2 A): 0…(UIN – 2 V) pulsed operation (3 A*): 0…(UIN – 3 V) *linear behavior of the maximum output voltage between 2 A and 3 A |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | constant voltage, constant current and PWM as available operating modes, extensive real-time diagnostics, continuous LED operation, RGB/common anode operation |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP2596-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.