Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPI3188-0022
The EPI3188-0022 IO-Link box has eight analog inputs which can be individually parameterized, so that they process signals either in the ±10 V or the 0/4…±20 mA range. The voltage or input current is…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPI3188-0022 IO-Link box has eight analog inputs which can be individually parameterized, so that they process signals either in the ±10 V or the 0/4…±20 mA range. The voltage or input current is digitized with a resolution of 16 bit, and is
Specification
| Communication | IO-Link |
|---|---|
| Interfaces | 1 x M12 plug, A-coded |
| Data Transfer Rates | 230.4 kbaud (COM 3) |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class B |
| Number Of Inputs | 8 (single-ended) |
| Input Connections | M12, screw type |
| Signal Type | -10/0…+10 V, -20/0/4…+20 mA, parameterizable per channel |
| Internal Resistance | > 200 kΩ, typ. 85 Ω + diode voltage |
| Common Mode Voltage Ucm | max. 35 V |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Conversion Time | ~ 100 µs |
| Input Filter Limit Frequency | 5 kHz |
| Input Filter | configurable |
| Sensor Supply | from additional power supply P24 |
| Current Consumption | typ. 100 mA from L+ |
| Electrical Isolation | L+/P24: yes |
| Special Features | current or voltage parameterizable (0/4…20 mA, -10/0…10 V) |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPI3188-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.