Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPI2339-0022
The EPI2339-0022 IO-Link box has 16 digital channels, each of which can optionally be operated as an input or as an output. A filter constant of 3.0 ms is available for the inputs. The outputs are sho…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPI2339-0022 IO-Link box has 16 digital channels, each of which can optionally be operated as an input or as an output. A filter constant of 3.0 ms is available for the inputs. The outputs are short-circuit proof and protected against inverse
Specification
| Communication | IO-Link |
|---|---|
| Interfaces | 1 x M12 plug, A-coded |
| Data Transfer Rates | 230.4 kbaud (COM 3) |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class B |
| Number Of Channels | 16 digital inputs or outputs |
| Input/Output Connections | M12, screw type |
| Input Filter | 3.0 ms (default), adjustable 0…20 ms |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | from P24, max 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, from P24, individually short-circuit proof, ∑ 4 A |
| Short Circuit Current | max. 1.5 A |
| Current Consumption | typ. 100 mA from L+ |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA + load |
| Electrical Isolation | L+/P24: yes |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPI2339-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.