Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPI2008-0001
The EPI2008-0001 IO-Link box with digital outputs connects binary control signals from the controller on to the actuators at the process level. The eight outputs handle load currents of up to 0.5 A, a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPI2008-0001 IO-Link box with digital outputs connects binary control signals from the controller on to the actuators at the process level. The eight outputs handle load currents of up to 0.5 A, and although the sum current is limited to 4 A, they
Specification
| Communication | IO-Link |
|---|---|
| Interfaces | 1 x M12 plug, A-coded |
| Data Transfer Rates | 230.4 kbaud (COM 3) |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class B |
| Number Of Outputs | 8 |
| Output Connections | M8, screw type |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Nominal Output Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, from P24, individually short-circuit proof |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Current Consumption | typ. 100 mA from L+ |
| Auxiliary Power Current | typ. 20 mA + load |
| Electrical Isolation | L+/P24: yes |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPI2008-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.