Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPI1809-0021
The EPI1809-0021 IO-Link box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the si…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPI1809-0021 IO-Link box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The
Specification
| Communication | IO-Link |
|---|---|
| Interfaces | 1 x M12 plug, A-coded |
| Data Transfer Rates | 230.4 kbaud (COM 3) |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class A |
| Number Of Inputs | 16 |
| Input Connections | M8, screw type |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 3.0 ms (default), adjustable 0…20 ms |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Sensor Supply | max. 0.5 A, from L+, short-circuit proof in total |
| Current Consumption | typ. 100 mA from L+ |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPI1809-0021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.