Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP9224-2037
The EP9224-2037 allows the distribution of one B17 ENP input to four EtherCAT ports and M8 power supply ports with B17-ENP forwarding. In each voltage branch, the current consumption for control volta…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP9224-2037 allows the distribution of one B17 ENP input to four EtherCAT ports and M8 power supply ports with B17-ENP forwarding. In each voltage branch, the current consumption for control voltage US and peripheral voltage UP is monitored, limited
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x B17 ENP, bayonet fitting, shielded |
| Task Within Ethercat System | coupling to the EtherCAT network, EtherCAT junction, feed in and monitoring of US and UP |
| Number Of Channels | 4 x EtherCAT, 4 x power supply |
| Infeed | ENP B17 5-pin, max. 15.5 A per US/UP at 45 °C |
| Power Feedthrough | ENP B17 5-pin, max. 15.5 A per US/UP at 45°C |
| Current Rating Per Port | max. 4 A per US and UP |
| Power Supply Connection | feed: 1 x B17 ENP, 5G 1.5 mm²; downstream connection: 1 x B17 ENP, 5G 1.5 mm² |
| Data Logging | recording of relevant data in case of failure |
| Special Features | input voltages/currents, output currents via process data |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP9224-2037” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.