Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP9214-0023
The EP9214-0023 enables connection of four EtherCAT Box power supply branches. In each 24 V branch the current consumption for the control voltage US and the peripheral voltage UP is monitored, limite…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP9214-0023 enables connection of four EtherCAT Box power supply branches. In each 24 V branch the current consumption for the control voltage US and the peripheral voltage UP is monitored, limited, and, if necessary, switched off. The power
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 4 x M8, 4-pin (per US/UP) |
| Connection Method | M8 socket, 4-pin |
| Max. Output Current | per M8: 4 A per US and UP |
| Load Type | EtherCAT Box modules |
| Signaling Contact | potential-free make contact, M8 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Distributed Clocks | – |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | energy-efficient switching on and off of EtherCAT devices |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL, Class 2 according to UL1310 |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP9214-0023” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.