Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP7402-0067
The EP7402-0067 EtherCAT Box offers two outputs with integrated MDR controller for the direct connection of 48 V DC conveyor roller motors or other BLDC motors with max. 3.5 A. Eight additional digita…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP7402-0067 EtherCAT Box offers two outputs with integrated MDR controller for the direct connection of 48 V DC conveyor roller motors or other BLDC motors with max. 3.5 A. Eight additional digital inputs/outputs enable connection of e.g.
Specification
| Input Filter | 10 µs |
|---|---|
| “0” Signal Voltage | 0…9.6 V |
| “1” Signal Voltage | 10…30 V |
| Sensor Supply | from US, max. 0.5 A total, short-circuit proof |
| Max. Output Current | 0.5 A/24 V DC per digital channel, individually short-circuit proof |
| Technology | motor controller for roller conveyor systems |
| Load Type | BLDC |
| Supply Voltage Power | 18…48 V DC |
| Output Current | 3.5 A |
| Peak Current (Rms) | 12.0 A |
| Rated Speed | max. 12,000 rpm/72,000°/s |
| Rotating Field Frequency | 599 Hz |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x B23 ENP, shielded, bayonet fitting |
| Number Of Channels | 2 motor rollers, 8 digital inputs or outputs, 1 EtherCAT junction with power transmission |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Input/Output Connections | M8 x 1, 4-pin, a-coded |
| Power Supply Connection | feed: 1 x B23 ENP, 5G4; downstream connection: 1 x B23 ENP, 5G4, power transmission 30 A |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Current Consumption From Us | typ. 150 mA |
| Special Features | compact integration, comprehensive current/voltage diagnostics, OCT |
| Weight | approx. 750 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 174 mm x 36.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP7402-0067” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.