Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP7342-0002
The EP7342-0002 EtherCAT Box enables direct operation of two DC motors. The speed or position is specified by the automation device via a 16 bit value. By connection of an incremental encoder (24 V DC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP7342-0002 EtherCAT Box enables direct operation of two DC motors. The speed or position is specified by the automation device via a 16 bit value. By connection of an incremental encoder (24 V DC, single-ended), a simple servo axis can be realized.
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 2 |
| Connection Method | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Rated Load Voltage | 8…48 V DC |
| Load Type | DC brush motor, inductive |
| Nominal Voltage | 8…48 V DC |
| Output Current | per channel max. 3.5 A (short-circuit proof, common thermal overload warning for both output stages) |
| Distributed Clocks | yes |
| Pwm Clock Frequency | 32 kHz with 180° phase shift each |
| Duty Factor | 0…100% (voltage-controlled) |
| Resolution | max. 10 bit current, 16 bit speed |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Configuration | adaptation and optimisation of the respective motor via the controller |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Special Features | travel distance control, encoder input |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP7342-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.