Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP7047-1032
The EP7047-1032 EtherCAT Box is intended for stepper motors in the medium performance range. The PWM output stages cover a wide range of voltages and currents. Together with two inputs for limit switc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP7047-1032 EtherCAT Box is intended for stepper motors in the medium performance range. The PWM output stages cover a wide range of voltages and currents. Together with two inputs for limit switches, they are integrated in the EtherCAT Box. The
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 1 x stepper motor, 1 x motor brake |
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Inputs | 2 x end position, 1 x feedback |
| Connection Method | direct motor connection + feedback |
| Load Type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Nominal Voltage | 24 V DC |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Output Current | max. 5.0 A |
| Distributed Clocks | yes |
| Step Frequency | configurable up to 16,000 full steps/s |
| Step Pattern | 64-fold micro stepping |
| Current Controller Frequency | approx. 30 kHz |
| Diagnostics Led | error phase A and B, loss of step/stagnation, power, enable |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Encoder Connection | A, B, C, gate/latch |
| Encoder Operating Voltage | 24 V DC, typ. 20 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Special Features | travel distance control, encoder input, vector control |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP7047-1032” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.