Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP7041-0002
The EP7041 EtherCAT Box is intended for the direct connection of different stepper motors. The PWM output stages for two motor coils with compact design are located in the module together with two inp…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP7041 EtherCAT Box is intended for the direct connection of different stepper motors. The PWM output stages for two motor coils with compact design are located in the module together with two inputs for limit switches and cover a wide voltage and
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 1 stepper motor, 1 digital 24 V DC output |
| Number Of Inputs | 2 digital inputs, encoder system (24 V DC encoder) |
| Connection Method | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Load Type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Nominal Voltage | 8…48 V DC |
| Output Current | 2 x 3.5 A, 2 x 5 A peak current (overload- and short-circuit proof) |
| Distributed Clocks | yes |
| Step Frequency | configurable up to 8000 full steps/s |
| Step Pattern | 64-fold micro stepping |
| Current Controller Frequency | approx. 30 kHz |
| Diagnostics Led | error phase A and B, loss of step/stagnation, power, enable |
| Resolution | approx. 5000 positions (per revolution, depending on motor and encoder type) |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Special Features | travel distance control, encoder input |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP7041-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.