Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6228-3032
The EP6228-3032 IO-Link module enables the connection of up to eight IO-Link devices according to specification V1.1 Class B. These can be IO-Link Box modules, actuators, sensors or a combination of b…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP6228-3032 IO-Link module enables the connection of up to eight IO-Link devices according to specification V1.1 Class B. These can be IO-Link Box modules, actuators, sensors or a combination of both. A point-to-point connection is used between the
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Data Transfer Rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Connection Method | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class B |
| Io Link Interfaces | 8 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Io Link Sensor Supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 11.2 A |
| Io Link Extra Power P24 | 24 V DC, max. 4.0 A per port, ∑ 4.0 A for 2 ports each |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + load |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | – |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6228-3032” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.