Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6224-0042
The EP6224-0042 IO-Link module enables connection of up to four IO-Link devices, e.g. actuators, sensors or combinations of both. In addition, the EP6224-0042 offers further digital inputs on the four…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP6224-0042 IO-Link module enables connection of up to four IO-Link devices, e.g. actuators, sensors or combinations of both. In addition, the EP6224-0042 offers further digital inputs on the four upper free M12 ports. A point-to-point connection is
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M12 socket, 4-pin, D-coded |
| Data Transfer Rates | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| Connection Method | M12 socket, 5-pin, a-coded |
| Number Of Inputs | 8 additional digital inputs |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Specification Version | IO-Link V1.1, Class A |
| Io Link Interfaces | 4 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | yes |
| Io Link Sensor Supply L+ | 24 V DC, 1.4 A per port, ∑ 5.6 A for 4 ports |
| Io Link Extra Power P24 | – |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + load |
| Power Supply Connection | feed: 1 x 7/8″ plug, 5-pin; downstream connection: 1 x 7/8″ socket, 5-pin |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 440 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 150 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6224-0042” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.