Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP5001-0002
The EP5001-0002 EtherCAT box is an SSI master and enables the direct connection of an absolute encoder with SSI (synchronous serial interface). Both singleturn and multiturn encoders are supported. An…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP5001-0002 EtherCAT box is an SSI master and enables the direct connection of an absolute encoder with SSI (synchronous serial interface). Both singleturn and multiturn encoders are supported. An 8-pin M12 socket is used as encoder connection. The
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Technology | SSI encoder interface |
| Connection Technology | M12 socket, 8-pin |
| Encoder Type | SSI |
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | D+, D-, C+, C- |
| Encoder Operating Voltage | 24 V DC/0.5 A (generated from US) |
| Signal Output (Pulse) | difference signal (RS422) |
| Signal Input (Data) | difference signal (RS422) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | yes |
| Data Transfer Rates | variable up to 1 MHz, 250 kHz default |
| Serial Input | 24 bit width (variable) |
| Data Direction | read |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + sensor supply |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | adjustable baud rate, coding and data length |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP5001-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.