Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP4374-0002
The EP4374-0002 EtherCAT Box combines two analog inputs and two analog outputs which can be individually parameterized, so that they process/generate signals either in the -10…+10 V or the 0/4…20 mA r…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP4374-0002 EtherCAT Box combines two analog inputs and two analog outputs which can be individually parameterized, so that they process/generate signals either in the -10…+10 V or the 0/4…20 mA range. The resolution for the current and voltage
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Outputs | 2 |
| Number Of Inputs | 2 |
| Input/Output Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Signal Type | -10/0…+10 V, 0/4…20 mA, parameterizable per channel |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load | output: > 5 kΩ, 500 Ω |
| Internal Resistance | input: > 200 kΩ, typ. 85 Ω + diode voltage |
| Resolution | 16 bit |
| Conversion Time | input: ~ 100 µs, output: ~ 40 µs |
| Measurement Error/Uncertainty | input: 0.3%, output: 0.1% (each relative to full scale value) |
| Actuator Supply | from the auxiliary voltage UP |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Special Features | combi module, current or voltage parameterizable per channel |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc II 3 D Ex tc IIIC T135 °C Dc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc Ex tc IIIC T135 °C Dc |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP4374-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.